סיפורו של סלמאן שינה

חבר הפרלמנט בעיראק

סופר אתר .JPG

 

תקציר: הביוגרפיה של סלמאן שינה

 

120 שנה להולדתו של סלמאן שינה חבר הפרלמנט בעיראק שהשבוע נפטר בנו הרביעי, יצחק, 120 שנה מיום הולדת אביו
השבוע נפטר יצחק שינה, בנו הרביעי של סלמאן שינה שכיהן כחבר הפרלמנט בעיראק עד 1951. סלמאן נולד ב-1899 והיה נער הפלא מבגדד, שבגיל 16 בלבד שלט בשבע שפות ונלקח להיות מתורגמן לראשי השלטון העותומני והגנרל הגרמני, ולאחר מכן היה לאיש הסוד ומייצג הבריטים, בעל השכלה רחבה במשפט ומוציא לאור של עיתונות בבגדד.
120 שנה להולדתו נפטר השבוע בנו, יצחק שינה מחולון. שבועות בלבד לפני מותו הוזמנתי (אלי חליפה) על ידי בתו סיגל לפגוש את האב כדי לשמוע את סיפור המשפחה וסיפורו של סלמאן הסבא ממקור ראשון כדי לכתוב את הביוגרפיה שלו תחת השם שנתן האב: "כתרים נודדים", הכתרים לפי שינה הם היהודים. אולם הסיפור נאסף אך יצחק נפטר לפני כשבוע ממחלה קשה. כעת יחד עם בני משפחה, עם הסיפורים של האב, יצחק, התעוד שהפקיד בידנו ובהן תמונות נדירות אנחנו עומדים להוציא את הספר לכבודו כפי שהבטחנו.
סיפורו של סלמאן שינה מתחיל בבגדד שם למד בבית ספר כל ישראל חברים. מהר מאוד התברר כי הילד גאון בשפות ובגיל 16 דיבר לא פחות משבע שפות. דבר הפלא הנדיר התפשט ברחבי העיר והגיע לצמרת השלטון העותומני ששלטו בעיראק. אלה מיד לקחו את שינה כדי שיהיה מתורגמן לשליט שלהם בעיראק ולגנרל הגרמני שהגיע כדי לסייע במלחמה שלהם נגד הבריטים. לאחר כיבוש עיראק על ידי הבריטים נעצר שינה. הבריטים חשבו שמדובר באישיות גדולה לאור המידע שהיה להם על המתורגמן שיש למפקד הכוחות הטורקי והגרמני. להפתעתם עמוד מולם נער יהודי שנלקח מבית הספר בשל גאוניות נדירה. על פעילותו למען הטורקים הם בכל זאת לא רצו לפטור אותו בלא כלום ושלחו אותו לשנת מאסר בכלא שבויים בהודו.
גם בכלא בהודו היה שינה לאטרקציה בשל הידע שלו בשפות ומפקדי הכלא השתמשו בשירותיו לניהול המקום והקשר בין האסירים הרבים שדיברו במגוון שפות. לאחר שיצא מהכלא בהודו חזר לבגדד וכבר היה חביב הבריטים ומיד קשר איתם קשרים. הוא שכנע אותם כי כדי לבסס את שלטונם בבגדד עליהם להשתמש ביהודים כדי לנהל את העיר. שינה, בחור צעיר נרשם ללימודי משפטים, המחזור השני למשפטים באוניברסיטה בבגדד שהתבסס על לימודי המשפט האנגלי. לאחר לימודיו הוא החל לפעול בקהילה היהודית במרץ רב תוך שהוא שומר על קשריו עם הבריטים. הוא הוציא עיתון "אל מצבאח" בו ניתן ביטוי לסופרים יהודים. הוא היה פעיל בעידוד התרבות היהודית בעיראק שכללה כתיבת סיפורים, תיאטרון, מוסיקה ועוד פעילות עניפה בתחום זה שלא רבים יודעים על קיומה.
כעורך דין הוא זכה להכרה והצלחה רבה בבגדד, הידע הרב שלו בשפות והבנת לאומים שונים הפכו אותו למבוקש מאוד. הוא שימש יועץ משפטי ראשי לאחד משני הבנקים המרכזיים וגם ייצג את הבריטים לאחר שעזבו את עיראק שראו בו כתובת חשובה ואיש סוד. במקביל סייע ליהודים רבים בבתי המשפט מול התנכלויות או האשמות שניסו לתפול עליהם.
משפחת שינה חיה בעושר רב בבגדד בבית שדמה יותר לארמון עם רכב מפואר, נהג, משרתים, עוזר אישי ועוד כשבחצר קיבלה את הבאים מזרקה משיש גדולה עם דגים.
ב-1946 נבחר שינה לפרלמנט העיראקי שם כיהן בועדות הכלכלה והמשפט.
בבית נעשתה פעילות ציונות רבה, כאשר שינה מתקשר עם נציגי ההגנה באמצעות יונות דואר מגג ביתו. ילדיו ערכו פעילות ציונות חשאית במרתף הבית נזהרים מפני מעקב שוטר החרש שעקב אחר פעילותו של סלמאן.
בנו יצחק שמספר את סיפורו עלה לארץ כנער לבד עם בני נוער נוספים שעסקו בפעילות ציונית. הבן הבכור, אברהם עזב לפני כן את עיראק לארה"ב שם היה פרופסור לכימיה גרעינית וסגן דיקאן אוניברסיטת סן דייגו היוקרתית.
סלמאן שינה עלה לישראל ב-1951. הוא הודיע לפרלמנט כי הוא נוסע לחופשה בטורקיה, עזב את כל רכושו וכל מה שהיה בבית ומטורקיה עלתה המשפחה לישראל. הבית המפואר הוסב לבית מלון.
בארץ קיווה כי ימשיך להשתלב בעשיה והנהגה ציבורית. תחילה לא הכירו בהשכלתו המשפטית בטענה כי ישראל מבוססת על המשפט האנגלי והוא הרי הגיע מבגדד. שינה לא האמין מאחר והוא היה מומחה למשפט אנגלי שאפילו הבריטים השתמשו בשירותיו. הוא פנה לשר המשפטים דאז משה שרת שהכיר אותו מפעילותו בעיראק מול ההגנה וזה הורה מיד לתקן את העיוות ולהכיר בהשכלתו הנרחבת כמשפטן.
שינה פתח משרד בתל אביב. הוא מתח ביקורת קשה נגד השלטון בארץ שלא מחנכים ולא מלמדים על המורשת של תרבות יהדות עיראק ובכלל של יהדות המזרח ומוחקים אותה מדפי ההיסטוריה וחינוך הילדים. הוא לא היסס לצאת נגדם גם בתקשורת במאמרים נוקבים.
שינה הבין כבר אז כי מחיקת החלק התרבותי מהלימודים יביא לקרע ושסעים בחברה ודווקא הלימוד שלהם וההכרה בהם תביא לאיחוד של החברה המתהווה בארץ. בעוד פעילי ציבור אחרים מיהדות עיראק השתלבו בהנהגה הציבורית, סלמאן שינה בשל ביקורתו הורחק. הוא ניסה להבחר לכנסת ברשימה עצמאית שמטרתה היתה לשמר וללמד את ערכי התרבות של כלל יהודי ארצות המזרח, אך עם אמצעים קטנים שהיו לו כעורך דין לא היה לו סיכוי.
משרדו בתל אביב היה כתובת לרבים מיוצאי עיראק שהוא ייצג אותם ומרבים שידם לא היתה משגת לא לקח כסף ופעל למענם בהתנדבות מלאה. הוא גר ברמת גן בצניעות רבה המשיך לפעול למען הקהילה כמשפטן.
120 שנה מיום הולדתו, לאחר שנפטרו שלושת בניו, נפטר השבוע בנו הרביעי יצחק וסגר מעגל גדול. יצחק למד בגיל מאוחר בטכניון ועסק בתחום בטיחות רכבים עד צאתו לגמלאות. הוא גר בחולון ועד יומו האחרון היה צלול וסיפר את סיפור המשפחה וסיפורו המופלא של סלמאן שינה אביו.