מפגש מרגש נערך עם ד"ר טליה רחמילביץ', המנהלת שהקימה וניהלה ביד רמה את בית הספר התיכון באר טוביה לאורך שנים והגשתי לה יחד עם אחי חזי ועם סיגל סטרשנוב (האחיינית של המנהלת) שלמדה איתי בכיתה את הספר שלי "נסיכי הרוח", קובץ סיפורים חכם שנון ומיוחד על משפחתי מאז עלייתה וההתאקלמות שלה במושב וסיפורי ההעצמה החינוכיים מהם צמחנו.
אחד הסיפורים המרתקים והמרגשים ביותר הוא הקשר המיוחד שהתפתח בין אמא שלי, אסתר עם שמונה שנות לימוד למנהלת המשכילה ד"ר רחמילביץ' וכיצד זה השפיע על המשפחות משני הצדדים.
באחת מאסיפות ההורים הודיעה המורה למתמטיקה לאמא שלי כי הבן שלה הגדול, חזי, ירד להקבצה שניה במתמטיקה ולא ימשיך לחמש יחידות מאחר ונכשל בשני מבחנים. אמא שלי שאלה את המורה על הילד השני, אלי, כיצד הוא לומד וכיצד הוא מתמודד עם המבחנים. המורה תחילה לא הבינה אותה והסבירה לה: גברת, את כנראה לא מבינה, אני מדברת על הילד הגדול לא השני, אותו אני מורידה, הבנת?"
ואמא שלי ענתה לה: "הבנתי בודאי, עכשיו אני רוצה שתביני גם: כשהילד השני לא מבין משהו בלימודים את מי הוא שואל? את אחיו הגדול, כשיש לו מבחן והוא צריך עזרה למי הוא פונה? לאחיו. כך הוא מצליח. אבל אם הגדול, חזי לא יודע משהו, מי יעזור לו? את מי הוא ישאל? תביני, יש לי חמישה ילדים, אם את מורידה את הגדול את מורידה את כל החמישה, הם יפלו כמו דומינו, את צריכה לעזור לו, לא להוריד אותו."
שמעה המורה ודברי האמא נגעו לליבה. פנתה למנהלת, ד"ר רחמילביץ' וזו החליטה: "האמא צודקת. צריך לעזור לבכור וכך נרויח חמישה תלמידים טובים. ניתן לו מורה פרטית על חשבון בית הספר."
חזי תפס את ההזדמנות ולאחר עזרה קלה מיד חזר להצליח. אולם חזי לא רק היה תלמיד חכם הוא היה אתלט מוכשר, אלוף ישראל לנערים בריצה. בכיתה שלו למד הבן של המנהלת, יובל ושניהם אהבו לרוץ ולהתמודד וזכו בתחרויות רבות.
כשהתגייס חזי לצבא, בשל הישגיו הוכר כספורטאי מצטיין. פעמיים בשבוע היה מגיע לאצטדיון האתלטיקה בהדר יוסף בת"א כדי להתאמן עם מאמנו על מסלול התחרויות לקראת אליפות ישראל לחמישה ק"מ אליה התכונן כדי להתמודד לראשונה בבוגרים.
באחת הנסיעות הביתה מת"א למושב בית עזרא בקו האוטובוס 300 עולה חוליית מחבלים שמשתלטת על האוטובוס. הם מצמידים סכין לצוארו של הנהג וסכין לצארו של חזי שהיה לבוש על מדים, אך כמובן ללא נשק אלא עם תיק ובגדי ספורט בלבד.
האוטובוס נוסע לכיוון רצועת עזה ושם נעצר לאחר שהנהג מחליט בתעוזה להתנגש בעץ כדי להפסיק את דהירתו לאסון ידוע מראש. משימת חילוץ האוטובוס החטוף מוטלת על סיירת מטכ"ל שלוחמיה מתמקמים משני צידי האוטובוס, מוסווים לחלוטין. בין לוחמי הסיירת יובל רחמילביץ' חברו של חזי הבן של המנהלת. הוא עומד מול האוטובוס ובתוכו חברו ושניהם אינם יודעים זה על זה. ואז ברגע אחד ניתכה אש עזה של לוחמי מטכ"ל לכיוון הגג של האוטובוס באלכסון ובתוך שניות השתלטו על האוטובוס. תוך כדי הירי חשש חזי כי המחבלים יפוצצו אותם כפי שאיימו והוא קפץ מהחלון. תוך כדי שיצא פילח כדור את כף ידו נכנס ויצא מהצד השני. חזי הוטס לתל השומר.
על אף הפציעה חזי מחליט כי המחבלים לא יפגעו בתוכנית המקורית שלו להתמודד לראשונה באליפות ישראל לבוגרים לחמישה ק"מ. לפני התחרות הוא חוזר להתאמן ככל שיכול. חודש לאחר הפציעה הוא מגיע לתחרות, איש אינו נותן לו סיכוי בתחרות מול האלוף הנוכחי. בתחרות נצמד חזי לאלוף שמוביל לאורך כל הריצה, הוא לא זז ממנו ורץ אחריו ואז שניות לפני הסוף הוא עוקף אותו בפתאומיות ועד שזה מבין מה קורה כבר חזי חוצה את קו הגמר ומנצח עם המון רוח קרב, נחישות. חודש לאחר שסכין הוצמדה לצוארו על ידי המחבלים עמד על הפודיום וקיבל את מדלית הזהב, אלוף ישראל.
לימים יובל החבר שלו מגיע להיות מפקד סיירת מטכ"ל. חזי המשיך ללמוד וסיים מדעי מחשב תואר שני בהצטיינות, עובד בחברת סייבר והמציא שני פטנטים בתחום הייטק שמוטורולה העולמית השתמשה בהם.
 כשנפגשנו עם ד"ר רחמילביץ', אני אחי והאחיינית שלה סיגל שוחחנו על נושאי חינוך, הצלחה, השפעת הבית על החינוך והמורים ובתום השיחה סיכמה טליה ואמרה: "תמסרו לאמא שלכם שאני מאוד מעריכה: היא הצליחה במשימתה!"
הסיפור המיוחד הזה מתואר בפרוט רב בספרי "נסיכי הרוח" כמו סיפורים מרגשים ושנונים נוספים, עבורי המפגש היום היה מרגש מאוד, בעצם עבור כולנו.
בתמונה: ד"ר רחמילביץ' מחזיקה את הספר, מימינה חזי ומשמאל אני וסיגל אם תשאלו, היא צילמה.

© By Interactive Media

  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

Proudly created by Interactive Media